Κυριακή 17 Απριλίου 2016

Κρατήστε το φύλλο αγώνα έτσι για την ιστορία

Οι παίκτες του ΠΑΣ πανηγυρίζουν τη νίκη της ομάδας μπροστά από τους φιλάθλους

Με γκολ του Σταύρου Τσουκαλά στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ο ΠΑΣ κέρδισε 1-0 την Ξάνθη στα Πηγάδια και κλείδωσε την 6η θέση που τον οδηγεί στα πλέι οφ και στην Ευρώπη. Δεν έχει καμία αξία το πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες γιατί αυτό που μετρά είναι το αποτέλεσμα. Παραθέτουμε απλά τις φάσεις έτσι για την ιστορία.

ΤΟ ΓΚΟΛ

45’+1’: Γκολ για τον ΠΑΣ με τον Τσουκαλά. Η φάση ξεκίνησε από φάουλ του ΠΑΣ, δεν μπόρεσε να διώξει η άμυνα της Ξάνθης, η μπάλα αφού άλλαξε πόδια πήγε δεξιά στον Τσουκαλά, που ψύχραιμε με συρτό διαγώνιο σουτ στη δεξιά γωνία έγραψε το 0-1.

14΄: Καλό σουτ από μακριά του Ντιμιτρόφ, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Περιστερίδη αλλά με καλή τοποθέτηση ο γκολκίπερ του ΠΑΣ την έσφιξε στην αγκαλιά του.

21’: Σε σέντρα του Στρούνα από δεξιά ο Ίλιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάϊντ σε μια φάση που θέλει συζήτηση αν ήταν ή όχι ακάλυπτος ο επιθετικός του ΠΑΣ.

25’: Κίνδυνος στα καρέ του ΠΑΣ όταν ο Λουσέρο έδωσε τη μπάλα στο Νιέτο που σούταρε άτσαλα μέσα από την περιοχή άουτ.

32’: Χλιαρή κεφαλιά του Τζημόπουλου στην αγκαλιά του Ζαπρόπουλου.

37’: Σουτ του Λουσέρο δεν βρήκε στόχο και έφυγε άουτ.

38’: Σε τραβέρσα του Ακόστα απέκρουσε ο Μπαξεβανίδης, η μπάλα πήγε στον Γιάκο, που βλέποντας τον Ζαπρόπουλο να είναι έξω από τα γκολπόστ πήγε να τον «κρεμάσει» με καμάρα αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

42’: Συρτό σουτ του Μπαξεβανίδη που βγήκε μπροστά, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

51’: Κίτρινη κάρτα στον Κούτρη.

52’: Μεγάλη απόκρουση του Περιστερίδη  σε σκαφτή κεφαλιά του Καπετάνου από σέντρα του Μπαξεβανίδη.

61’: Κεφαλιά υπό πίεση του Γούτα πάνω από τα δοκάρια του ΠΑΣ.

72’: Κίτρινη κάρτα στον Λίλα.

73’: Φάουλ του Λουσέρο κεφαλιά από κοντά του Γούτα απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Περιστερίδης.

74’: Κοντινό σουτ του Ηλιάδη μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.

81’: Ο Ίλιτς άνοιξε την άμυνα της Ξάνθης μπήκε στα καρέ αλλά το σουτ απέκρουσε ο Ζαρόπουλος.

91’: Κίτρινη κάρτα στον Περιστερίδη για καθυστέρηση.

94’: Κίτρινη κάρτα στον Ηλιάδη για καθυστέρηση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μάριος Λαμπρόπουλος του συνδέσμου Ηλείας. Βοηθοί του οι Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας), Βασίλειος Καμπούρης (Εύβοιας). Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Μιχαηλίδης (Βοιωτίας) και παρατηρητής ο Βασίλειος Σκουφίτσας (Αθηνών).

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Σκούρτης (46’ Καπετάνος), Νιέτο, Γούτας , Καρυπίδης, Καμαρά (69’ Τριάδης), Ντιμιτρόφ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Περιστερίδης, Λίλα, Μπέριος, Μιχαήλ, Γιάκος (59’ Ηλιάδης), Τζημόπουλος, Ίλιτς (87’ Κοζορώνης), Ακόστα, Τσουκαλάς, Στρούνα, Κούτρης (72’ Καρανίκας).