Δευτέρα 5 Ιανουαρίου 2015

Υπήρξε και ματς που ολοκληρώθηκε σε τρεις δόσεις!!

Δημοσίευμα της εποχής για τη διακοπή του αγώνα ΠΑΣ - Πανιώνιος τον Ιανουάριο 2001

Κι άλλη φορά είχε διακοπεί αγώνας Α’ Εθνικής του ΠΑΣ στα Γιάννινα λόγω της ομίχλης. Και όχι μία φορά, αλλά δύο, γιατί υπήρξε και διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος.
Μιλάμε για το ματς ΠΑΣ – Πανιώνιος της 12ης αγωνιστικής της αγωνιστικής σαιζόν 2000-2001 που ολοκληρώθηκε σε 3 δόσεις. Την Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2001 είχε διακοπεί στο 27’ λόγω βλάβης των προβολέων του σταδίου από την υγρασία. Η ΕΠΑΕ είχε αποφασίσει να συνεχιστεί από το σημείο που διακόπηκε και μετά, την άλλη Τετάρτη 10 Ιανουαρίου 2001. Ξεκίνησε το ματς από το 27’ αλλά στο ημίχρονο έπεσε ξαφνικά στο στάδιο ένα σύννεφο από ομίχλη όπως έγινε και χτες βράδυ στο ματς με τον Παναθηναϊκό. Ο διαιτητής Τρικάλης περίμενε για μισή ώρα, η ομίχλη δεν έγινε και το ματς διακόπηκε για την επόμενη μέρα (Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2001) την ίδια ώρα (17:30). Έτσι την επόμενη μέρα έγινε το β΄ημίχρονο  και ολοκληρώθηκε το παιχνίδι που έληξε με σκορ 2-2 και με πολλά διαιτητικά εγκλήματα σε βάρος του ΠΑΣ. Μιλάμε για μια περίοδο σκοτεινή για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Μάλιστα μετά το τέλος του αγώνα παραιτήθηκε ο προπονητής του ΠΑΣ Γιώργος Παράσχος γιατί πήρε ο Παναθηναϊκός τον Γιούρκα Σεϊταρίδη λίγο πριν ξεκινήσει το παιχνίδι.