Δευτέρα 25 Αυγούστου 2014

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να υπάρξει

Το πιο ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο ΠΑΣ κερδίζοντας 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης, που μετά τον Ολυμπιακό είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα αυτή την εποχή! (ΦΩΤΟ sportsioannina.gr)

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα χτες στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης. Δεν είναι μόνο η άνετη νίκη με 3-1 απέναντι στην καλύτερη μετά τον Ολυμπιακό ομάδα στην Ελλάδα (νορμάλ φίλαθλος δε νομίζουμε να το αμφισβητεί αυτό) αλλά και το καλό ποδόσφαιρο που έπαιξε.
Όπως επίσης και ο ψυχισμός που έδειξε για να κάνει την ανατροπή. Δέχτηκε ένα γκολ σε ένα σημείο κρίσιμο, τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, σε χρονικό σημείο που σου κόβει τα πόδια. Γιατί το σκορ έπρεπε να ήταν 3-0 και έγινε 0-1 από το πουθενά, στη μία και μοναδική φάση που έκαναν οι Τριπολιτσιώτες.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του ΠΑΣ στάθηκαν όρθιοι, πίεσαν σ’ ολόκληρη τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου τον αντίπαλο και κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή σε 3-1. Αξίζουν πολλά μπράβο, αμέτρητα συγχαρητήρια στους παίκτες του «Άγιαξ» για την πολύ καλή εμφάνιση και ακόμα πολλά μπράβο και στον Γιάννη Πετράκη που παρέταξε ένα δυνατό και εξόχως δημιουργικό σύνολο. Η νίκη αυτή ήταν ότι έπρεπε και θα δώσει ώθηση και πολλούς πόντους στον ΠΑΣ σε όλους τους τομείς. Και όσοι υποτίμησαν ή απαξίωσαν αυτή την ομάδα, ας αλλάξουν ρότα γιατί αυτά τα παιδιά θα τους εκθέσουν κι άλλες φορές στη συνέχεια.

Από εκεί και πέρα από τη Δευτέρα ξεπροβάλει η νέα ποδοσφαιρική μέρα για τον ΠΑΣ και το ματς του Σαββάτου με τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή. Ας κρατήσουν οι χοροί για το βράδυ της Κυριακής γιατί από τη Δευτέρα τα κεφάλια μέσα και σκληρή δουλειά.

Όσο για τον Αστέρα Τρίπολης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και οι αγωνιστικές υποχρεώσεις στην Ευρώπη ενδεχομένως να τον επηρέασαν αρνητικά, αλλά όχι σε σημείο που να είναι ο λόγος της ήττας. Ο Στάικος Βεργέτης μίλησε με απόλυτη ειλικρίνεια και δείχνει ότι είναι ένα αξιόλογο παιδί με ήθος και γνώσεις για το ποδόσφαιρο. Παραδέχτηκε ότι ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια.

Η ήττα αυτή σε τίποτα δεν μειώνει την αξία της Αρκαδικής ομάδας, που αυτή την εποχή μετά τον Ολυμπιακό είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα. Με καλό αγωνιστικό προφίλ, καταπληκτικούς και ποιοτικούς παίκτες, που έδειξαν την αξία τους στην Ευρώπη, παίζοντας με αξιόλογες ομάδες όπως η Μάϊντς, η Μακάμπι. Μακάρι ο Αστέρας να προκριθεί και να συνεχίσει στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ γιατί το αξίζει και για το καλό του ελληνικού ποδοσφαίρου.