Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2015

Όποιος γελά τελευταίος γελά καλύτερα όπως ο ΠΑΣ!

Ο Μιχάλης Μανιάς πανηγυρίζει το γκολ της νίκης ενώ ο Καϊκούτ (Νο9) της Κέρκυρας κοιτάζει περίλυπος (ΦΩΤΟ pamesports.gr)

Κάτω από δυνατή βροχή και σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΣ κέρδισε δίκαια την Κέρκυρα με σκορ 2-1 και έπιασε την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παρά το γεγονός ότι η Κέρκυρα προηγήθηκε νωρίς στο 15’ με το Χαβίτο, ο ΠΑΣ έδειξε μεγάλη θέληση και ψυχισμό, μετά το 25’ βρήκε τα πατήματά του και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Στο 45’ ισοφάρισε 1-1 με τον Ίλιτς και στο 80’ ο Μανιάς έκανε το 2-1.
Ειδικά στο β’ μέρος ήταν καθολική η επικράτηση του «Άγιαξ της Ηπείρου» που απείλησε πολλές φορές την εστία του καλού γκολκίπερ Κουτζαβασίλη και θα ήταν άδικο αν δεν πετύχαινε το γκολ της νίκης.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις βρέθηκε κοντά και σε ένα τρίτο γκολ, όταν ανατράπηκε ο Κοροβέσης από τον Γκόμες, το πέναλτι εκτέλεσε ο Κοροβέσης και απέκρουσε ο γκολκίπερ των Φαιάκων. Μάλιστα ο μέσος του ΠΑΣ ανέλαβε αυθαίρετα να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και όπως είπε ο Πετράκης στη συνέντευξη Τύπου θα τιμωρηθεί. Φανταστείτε να ήταν το σκορ 1-1 και να έχανε ο Κοροβέσης το πέναλτι τι θα γινόταν και πόσες ευθύνες θα έπεφταν στις πλάτες του. Αλλά τώρα που προηγούνταν 2-1 η ομάδα του θα πέσει στα πιο μαλακά.

Εκνευρισμένος έδειξε για την αλλαγή του με τον Χαρίση και ο Τσάβεζ που δεν χαιρέτησε κανένα και πήγε κατευθείαν στα αποδυτήρια όπως έκανε και ο Στρούνα στα Χανιά. Τότε ο τεχνικός του ΠΑΣ κάλυψε τον Σλοβένο αμυντικό αλλά με τον Τσάβεζ φάνηκε πιο αυστηρός λέγοντας ότι ο σεβασμός είναι μια αρετή (εννοώντας προφανώς ότι δεν επιβάλλεται) αλλά τόνισε ότι τέτοια φαινόμενα δεν θα επαναληφθούν.

Ο αγωνιστικός χώρος σε σχέση με το νερό που έριξε τρεις μέρες τώρα δεν ήταν τόσο κακός όπως άλλες φορές. Βαρύς μεν αλλά όχι στα χάλια που είναι σε άλλα γήπεδα. Ποιοτικό ματς δεν μπορούσε να γίνει με τέτοιες καιρικές και γηπεδικές συνθήκες και νομίζουμε ότι ανεξαρτήτως αποτελέσματα, αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν κάτω από τόσο αντίξοες συνθήκες.

ΤΑ ΓΚΟΛ

15΄: Από τη σέντρα του Γκόμες ο Μπέριος κάνει κάκιστη εκτίμηση, ο Μαρκόφσκι γυρίζει στον Χαβίτο και ο τελευταίος προ κενής εστίας σκοράρει.

45’: Ο Τσάβες εκτελεί φάουλ, ο Στρούνα κάνει σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα φτάνει στον Ιλιτς κι εκείνος από κοντά ισοφαρίζει με δυνατό σουτ.

80’: Ο Ίλιτς εκτελεί κόρνερ, η μπάλα περνάει απ' όλους και ο Μανιάς από το ύψος της μικρής περιοχής τη στέλνει στα δίχτυα.

ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ

92’: Ανατροπή του Κοροβέση από τον Γκόμες. Εκτέλεσε ο Κοροβέσης στην αριστερή γωνία του Κουτζαβασίλη αλλά ο γκολκίπερ των Φαιάκων έπεσε σωστά και απέκρουσε.

29': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ, από τη σέντρα του Στρούνα ο Τσάβες πετάγεται στο πρώτο δοκάρι, κάνει και το σουτ και ο Κουτζαβασίλης αποκρούει.

30': Ο Μανιάς κατεβάζει την μπάλα στην περιοχή, κάνει και το σουτ και στέλνει την μπάλα ψηλά.

33': Σουτ στην κίνηση από τον Τσουκαλά από το ημικύκλιο, μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

37': Ο Τσάβες βγάζει τη σέντρα και ο Βενέτης παραχωρεί κόρνερ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο.

39': Ο Ίλιτς κάνει ένα φαλτσαριστό σουτ από την αριστερή γωνία της περιοχής και στέλνει την μπάλα άουτ.

42': Ο Τσάβες κάνει μία επικίνδυνη σέντρα, αλλά ο Κουτζαβασίλης βγαίνει και μπλοκάρει.

63': Ο Ίλιτς εκτελεί φάουλ, ο Μιχαήλ παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί.

64': Ο Ίλιτς εκτελεί φάουλ, αλλά δεν μπορεί να μπει κανείς στην πορεία της μπάλας.

67': Ο Τσάβες έκανε το σουτ ψάχνοντας την απέναντι γωνία κι έστειλε την μπάλα άουτ.

70': Ο Μανιάς παίρνει την κεφαλιά και ο Κουτζαβασίλης παραχωρεί κόρνερ.

72': Ο Ακόστα βγάζει τη σέντρα, ο Τσάβες παίρνει την κεφαλιά και αστοχεί.

90'+1: Ο Τσουκαλάς κάνει ένα σουτ από μακριά και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ιωάννης Καμπαξής και βοηθοί του οι Ιωάννης Τουμπακάρης και Ιωάννης Κοντιζάς. Κίτρινες:  57' Ντιμιτρόφσκι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μπέριος, Μιχαήλ, Ναδάλες (89' Ντάσιος), Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Ακόστα (74' Κοροβέσης), Τσάβες (83' Χαρίσης), Ίλιτς, Μανιάς

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Ντιμιτρόφσκι, Βενέτης, Ντιόγκο, Καρντόσο (83' Σιόντης), Κρητικός, Χαβίτο, Κόντος (74' Καϊκούτ), Λεάλ (46' Φάμπιο), Μαρκόφσκι