Πέμπτη 8 Οκτωβρίου 2015

Έχασε 2-0 η Αλβανία αλλά ελπίζει σε πρόκριση

Έχασε 2-0 από την Σερβία η εθνική Αλβανίας αλλά ελπίζει σε πρόκριση

Καταπληκτικό ποδόσφαιρο έπαιξε η Σερβία και κέρδισε 2-0 μέσα στην Αλβανία. Παρά την ένταση που επικράτησε αυτές τις μέρες, το ματς τελείωσε χωρίς παρατράγουδα. Οι «Πλάβι» έδειξαν ότι είναι ποδοσφαιρική σχολή παρά την κρίση που πέρασαν λόγω του πολέμου κατά τα τελευταία 20 χρόνια με 25 χρόνια. Τα γκολ της Σερβίας σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο από τους Ljajić και Kolarov.
Το ματς έγινε στο κατάμεστο γήπεδο του Ελμπασάν. Την ίδια ώρα η Δανία έχασε 1-0 από την πρωτοπόρο Πορτογαλία και τελείωσε τους αγώνες έχοντας 12 βαθμούς. Η Αλβανία μετά την ήττα από τη Σερβία έμεινε 11 βαθμούς, αλλά έχει να δώσει ένα ακόμα εκτός έδρας αγώνα, μέσα στην αδύναμη Αρμενία που είναι τελευταία στη βαθμολογία με 2 βαθμούς. Το ματς αυτό θα γίνει το βράδυ της Κυριακής. Με νίκη η Αλβανία περνά στα τελικά του EURO 2016 και θα παίξει το καλοκαίρι στα γήπεδα της Γαλλίας. Όπως σημειώσαμε και σε προηγούμενη ανάρτηση ο Λίλα τραυματίστηκε προς το τέλος του α’ ημιχρόνου και αντικαταστάθηκε από τον Κάτσε του ΠΑΟΚ και είναι δύσκολο να προλάβει το ματς μες την Αρμενία.