Κυριακή 11 Ιανουαρίου 2015

Μ. Χάβος: Στο β' ημίχρονο μας έλειψε η φρεσκάδα

Τι είπε στη συνέντευξη Τύπου ο Μάκης Χάβος

Ο προπονητής του Παναιτωλικού Μάκης Χάβος στη συνέντευξη Τύπου υπογράμμισε τα εξής: «Έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, γειτονικό, ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Το παιχνίδι αν το δούμε αναλυτικά είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανώς καλύτερος ο Παναιτωλικός.
Βρήκε μια ομάδα που αμυνόταν στο δικό της μισό γήπεδο. Είχαμε την κατοχή της μπάλας, δημιουργήσαμε προϋποθέσεις και ευκαιρίες για να ανοίξουμε το σκορ, είχαμε και ένα δοκάρι με τον Βιγιαφάνες. Πιστεύω ότι μπορούσαμε στο α’ ημίχρονο να είχαμε προηγηθεί. Εν αντιθέσει με το β’ ημίχρονο που νομίζω ότι δεν ήμασταν καλοί και διέκρινα ότι δεν είχαμε την ανάλογη φρεσκάδα, την απαιτούμενη φρεσκάδα που είχαμε στα προηγούμενα παιχνίδια. Όμως και οι παίκτες είναι άνθρωποι, δεν είναι μηχανές, δικαιολογούνται και αυτοί να έχουν ένα κακό β’ ημίχρονο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν στο γεγονός ότι εκεί που χάναμε τη μπάλα, δεν κάναμε αυτό το πρέσινγκ που κάναμε στο α’ ημίχρονο, έτσι ώστε να μη επιστρέψουμε στον αντίπαλο να βγει στην κόντρα επίθεση. Όταν δεν κόβεις την πρώτη μπάλα που χάνεις έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργεί ο αντίπαλος προϋποθέσεις για γκολ, όπως έκανε 2-3 φάσεις που μπορούσε να προηγηθεί».