Τετάρτη 8 Αυγούστου 2018

Ο Παναιτωλικός κέρδισε 2-1 τον ΠΑΣ σε ένα καλό παιχνίδι

Οι ομάδες και οι διαιτητές εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο

Ο Παναιτωλικός κέρδισε 2-1 τον ΠΑΣ σε ένα δυνατό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Αγρινίου, παρουσία 2000 περίπου θεατών. Ήταν ένα καλό και αμφίρροπο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό να έχει δημιουργήσει περισσότερες επικίνδυνες φάσεις. Ο ΠΑΣ διορθώθηκε στην επανάληψη με κορυφαίο τον Κούζικ που ήταν η αποκάλυψη του αγώνα.
Ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε με 4-4-2 έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Βελλίδη, δεξιό αμυντικό τον Σκόνδρα, κεντρικους αμυντικούς τους Μιχαήλ, Τζημόπουλο, στο κέντρο τους Σιόντη, Γιάκο, Βιδάλ, Νικολιά και στην επίθεση Λουκίνα και Κριζμάν.

Ή ξι9': Κεφαλιά του Μπαρμόσα από κοντά άουτ

17': Σουτ Βιδάλ μέσα από την περιοχή, βρήκε το σώμα του Χαντάκια και πέρασε άουτ.
23': Δίλεπτη διακοπή του αγώνα για να δροσιστούν οι παίκτες.
28': Ο Μαρινάκης σούταρε από κοντά, η μπάλα βρήκε το σώμα του Τσικάρσκι και έφυγε κόρνερ.
38΄: Ο Βιδάλ δείχνει τραυματίας και ετοιμάζεται ο Κούζικ να μπει στον αγώνα. Ο Βραζιλιάνος έχει τράβηγμα και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.
40': Ο Κούζικ πήρε τη θέση του Βιδάλ. Ο Ουκρανός πέρασε δεξί χαφ, εκεί που ήταν και ο Βιδάλ.
43': Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όταν ο Μπαρμπόσα έκανε κοντινή κεφαλιά που πέρασε άουτ.
45': Σέντρα παράλληλη προς την εστία του Κυριακίδη, ο Λουκίνας υπό την πίεση του Χαντάκια δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός έκανε τρεις αλλαγές, ο Ρότσα αντί Τσουκάνη, Άργκους αντί Χαντάκια και Μάζουρεκ αντί Λιάβα.
Ο ΠΑΣ παρατάχτηκε και στο β' ημίχρονο χωρίς αλλαγές.

47': ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ: Ο Μπαρμπόσα έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή, δεν δίστασε να κάνει το σουτ στη δεξιά γωνία, αφήνοντας άναυδο τον Βελλίδη.

53' Κεφαλιά του Σκόνδρα σε φάουλ από δεξιά του Κούζικ άουτ.
55' Μεγάλη ευκαιρία για ΠΑΣ όταν ο Κριζμάν τετ-α-τετ με Κυριακίδη πλάσαρε βεβιασμένα άουτ.
61' Αλλαγές για ΠΑΣ Περισγτερίδης αντί Βελλίδη, Ξύδας αντί Λουκίνα.
Αλλαγή για Παναιτωλικό, Γιαννακόπουλος αντί Κυριακίδη.

69' 2-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ με πλασέ του Βακράκλου μετά από μπαλιά του Μάζουρεκ.

72' Ο Ντόλοβατς πήρε τη θέση του Κριζμάν.
78' Ο Λιάσος πήρε τη θέση του Γιάκου.

81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ με κεφαλιά του Λιάσου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κούζικ.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας) με βοηθούς τους Κολοσιώνη, Καλαμπόκη (Αιτωλοακαρνανίας).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Έρικσον, Λιάβας, Μανά, Ντίας, Μπαρμπόσα, Πάουλο, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μιχάι, Χαντάκιας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Σκόνδρας, Τσικάρσκι, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σιόντης, Βιδάλ, Γιάκος, Νικολιάς, Λουκίνας, Κριζμάν.