Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2017

Από το πουθενά με μια φάση ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ΠΑΣ - ΠΑΟΚ 0-1 (φωτο από gazzetta.gr)

Με γκολ του Λέοβατς στο 31’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε 0-1 τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, ανεβαίνοντας έτσι στην 5η θέση. Το σκορ κάθε άλλο παρά δίκαιο είναι. Ο Δικέφαλος ήταν καλός μόνο στο α’ μέρος που σημείωσε το γκολ και οι επικίνδυνες φάσεις που δημιούργησε ήταν σχετικά λίγες.
Ο ΠΑΣ ήταν  αυτός που έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 39’ με τον Μαμπουλού που μόνος του δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Γλύκο. Στην επανάληψη βελτιώθηκε ο «Άγιαξ» που φάνηκε απειλητικός αλλά δεν είχε το άστρο άλλων αγώνων για να τελειώσει όπως έπρεπε τις φάσεις. Οι ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Στο α’ ο ΠΑΟΚ και στο β’ μέρος ο ΠΑΣ. Ο Δικέφαλος με την εύνοια και του διαιτητή Γκράνα που φάνηκε ανεπαρκής για ένα τέτοιο παιχνίδι πήρε από το πουθενά τη νίκη. Η ισοπαλία θα ήταν ίσως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Ο Γκράνας επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι κάποιων παικτών του ΠΑΟΚ και έδωσε σφυρίγματα παραπάνω στον Δικέφαλο με αποκορύφωμα το πνίξιμο του πέναλτι όταν ο Μαλεζάς έσπρωξε από πίσω τον Κόντε. Το γήπεδο ήταν σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με το ματς του Πανιωνίου, αλλά σε πολλά σημεία είχε παγίδες. Όχι όμως στο σημείο να το κάνει ολόκληρο θέμα ο Ίβιτς που δείχνει να είναι ένας κακομαθημένος προπονητής που πάντα ψάχνει να βρει εξιλαστήρια θύματα.

ΤΟ ΓΚΟΛ

31’: Γκόλ για τον ΠΑΣ και 0-1. Ο Μάτος έκανε τη σέντρα στα καρέ του ΠΑΣ, ο Αθανασιάδης έπιασε από κοντά κεφαλιά, απέκρουσε ο Πασχαλάκης, αλλά η μπάλα πήγε στον Λέοβατς που με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του ΠΑΣ.

18’: Σέντρα σουτ του Μυστακίδη βγήκε και απέκρουσε με τις γροθιές ο Πασχαλάκης.
20’: Απειλητικός ο ΠΑΣ όταν σε μπαλιά του Μαμπουλού έφυγε από αριστερά ο Κούτρης, έβγαλε τη σέντρα στον αμαρκάριστο Ακόστα αλλά η κεφαλιά του Ακόστα δεν ήταν καλή και μπλόκαρε εύκολα ο Γλύκος.
21’: Κεφαλιά του Μάτος υπό την πίεση του Μιχαήλ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.
39’: Τεράστια ευκαιρία για ΠΑΣ όταν ο Μαμπουλού βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ  βρέθηκε μόνος του προ του Γλύκου αλλά πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ του Δικέφαλου.
48’: Διπλή απόκρουση Πασχαλάκη σε σουτ του αρχικά του Μυστακίδη και κεφαλιά του Αθανασιάδη σε σέντρα του Λέοβατς.
53’: Μακρινό σουτ του Τσίμιροτ πάνω από τα δοκάρια.
54’: Νέα απειλή του ΠΑΟΚ σε σουτ του Τζάλμα Κάμπος η μπάλα έφυγε άουτ.
60’: Σέντρα Ακόστα γυριστό σουτ Κόντε βρήκε σώμα Μαλεζά κόρνερ.
78’: Ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Μαλεζά πάνω στον Κόντε. Ήταν πέναλτι που δεν έδωσε ο Γκράνας.
85’: Κόρνερ Κάμπος τακουνάκι Σάκχοφ μόλις .άουτ

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χρήστος Γκράνας του συνδέσμου Θράκης, που αδίκησε τον ΠΑΣ και φάνηκε ανεπαρκής για ένα τέτοιο παιχνίδι. Βοηθοί του ήταν οι Γεώργιος Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), Αντώνιος Πυλαρινός (Ζακύνθου). Τέταρτος διαιτητής ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας) και παρατηρητής ο Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας).  Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν: 30’ Λίλα, 79’ Κόντε (ΠΑΣ), - 15’ Σάκχοφ 45’, Μαλεζάς, 68’ Μυστακίδης, 88’ Χαρίσης, 93’ Ακόστα (ΠΑΟΚ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μαμπουλού (82’ Μπέριος), Γιάκος (55’ Κόντε), Καρανίκας (66’ Βιδάλ), Λίλα, Κούτρης, Κοζορώνης, Ακόστα, Σκόνδρας.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Τζάλμα Κάμπος (88’ Κουλούρης), Μαλεζάς, Κρέσπο, Τσίριμοτ (94’ Κάνιας), Μυστακίδης (70’ Χαρίσης), Σάκχοφ, Αθανασιάδης, Βαρέλα.