Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016

Νίκη με 2-1 του Παναθηναϊκού στα Γιάννινα

Ο Νόε Ακόστα πέτυχε το γκολ του ΠΑΣ στο ματς με τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 2-1 τον ΠΑΣ και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας. Το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η αποβολή του Καρανίκα στο 67’. Ο ΠΑΣ έμεινε με 10 παίκτες σε μια περίοδο του ματς που είχε προβάδισμα με 1-0, ενώ πήγαινε και για ένα 2ο γκολ. Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 58’ με τον Ακόστα και ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή σε 1-2 με γκολ που σημείωσαν Αμπέιντ και Πέτριτς.
Η ρεβάνς θα γίνει στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας την άλλη Πέμπτη 14 Ιανουαρίου και ώρα 19:00. Το ματς αυτό θα γίνει χωρίς φιλάθλους.
ΤΑ ΓΚΟΛ
58’: Σε ελεύθερο του Βελλίδη, έκανε την κεφαλιά ο Λίλα, αδράνησε η άμυνα του Παναθηναϊκού, βρέθηκε στον κενό χώρο ο Ακόστα και παρά την καταδίωξη του Τελάντερ πλάσσαρε τον Κοτσόλη κάνοντας το 1-0 υπέρ του ΠΑΣ.
75΄: Σουτ του Πέτριτς απέκρουσε ασθενώς ο Βελλίδης η μπάλα έφτασε στον Αμπέϊντ που από ελεγχόμενη θέση οφσάϊντ εύκολα την έστειλε στα δίχτυα του ΠΑΣ ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1.
78’: Γκολ για τον Παναθηναϊκό με κεφαλιά του Πέτριτς σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Πράνιτς.
ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ
49’: Φάουλ του Πράνιτς από αριστερά κεφαλιά του Τελάντερ βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Βελλίδη.
Η ΑΠΟΒΟΛΗ
67’: Αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Καρανίκας γιατί ανέκοψε ως τελευταίος παίκτης με φάουλ τον Καρέλη έξω από την περιοχή.
9' Εκτέλεση φάουλ του Ακόστα και τραγικό λάθος πήγε να κάνει ο Κοτσόλης , προσπαθώντας να μπλοκάρει , πιάνει αέρα αλλά δεν κοστίζει για τον Παναθηναϊκό.
15' Σέντρα του Καρανίκα , αιφνιδιάστηκε ο Μανιάς και δεν έπιασε τη μπάλα , όπως θα ήθελε.
19' Κίτρινη στον Πράνιτς.
24' Σουτ του Πέτριτς , η μπάλα πέρασε πολύ πάνω από την εστία του Βελλίδη.
42' Δυνατό σουτ του Καρέλη υπό πίεση , η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βελλίδη.
45' Πρώτη φάση στο παιχνίδι. Σέντρα του Ζέκα , κεφαλιά του Πέτριτς , η μπάλα στην αγκαλιά του Βελλίδη.
63’: Κόρνρ Πράνιτς από αριστερά κεφαλιά του Καρέλη πάνω από τα δοκάρια χωρίς να ανησυχήσει το Βελλίδη.
70’: Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό όταν ο Καρέλης έκανε τη σέντρα από αριστερά ο Μπουμάλ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας αλλά έκανε χλιαρά την προβολή στα χέρια του Βελλίδη.
72’: Καλό σουτ του Ζέκα στην αριστερή γωνία αλλά ο Βελλίδης ψύχραιμα μπλόκαρε τη μπάλα.
73’: Ο Καλτσάς από εμφανέστατη θέση οφσάϊντ πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε από τον διαιτητή Μπανταλο. Ο επόπτης  Μεσσήνης άργησε να σηκώσει το σημαιάκι.
77’ : Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά για φάουλ που έκανε.
84’: Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο για φάουλ στον Εσιέν.
85’: Συρτή σέντρα του Μπεργκ από αριστερά ο Καρέλης τσίμπησε τη μπάλα που έφυγε με φάλτσο πάνω από τα δοκάρια.
88’: Φάουλ του Λίλα, με δυνατό σουτ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο του Κοτσώλη.
93’: Ο Ακόστα μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ που βρήκε το σώμα του Κουτρουμπή.
H ΔΙΑΤΗΣΙΑ
Διαιτητής του αγώνα ο Μάνταλος (Καβάλας) με βοηθούς τους Μαγιάννη (Άρτας), Μεσσήνη (Αχαίας).
ΠΑΣ: Βελλίδης, Τσουκαλάς, Λίλα, Γιάκος (65’ Μπέριος), Μιχαήλ, Μανιάς (83’ Ίλιτς),Ακόστα, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (77’ Ηλιάδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Κοτσόλης, Εσιέν, Αμπέιντ, Ζέκα, Βέμερ, Καρέλης, Σάντσεθ (9’ λ. τρ. Κουτρουμπής), Τελάντερ, Μπουμάλ (71’ Καλτσάς), Πράνιτς, Πέτριτς (79’ Μπεργκ).