Κυριακή 3 Μαΐου 2015

Από ένα καλό ημίχρονο είχαν ΠΑΣ και Εργοτέλης

Ο ΠΑΣ είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει από την αρχή το παιχνίδι

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση του ΠΑΣ με τον Εργοτέλη που έληξε με ισοπαλία 0-0. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το καλύτερο, οι γηπεδούχοι για τη νίκη, οι φιλοξενούμενοι για ένα θετικό αποτέλεσμα, περισσότερο για την τιμή των όπλων, αφού ο ΠΑΣ δεν θα παίξει στα πλέι οφ και στην Ευρώπη λόγω μη αδειοδότησης και ο Εργοτέλης υποβιβάστηκε από την προηγούμενη αγωνιστική.
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Ο ΠΑΣ στο α΄μέρος είχε καθολική υπεροχή με πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Αν ήταν περισσότερο εύστοχος ή προσεκτικός θα έπαιρνε άνετα τη νίκη. Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του ΠΑΣ, βελτιώθηκε και ο Εργοτέλης με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ορισμένες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Βελλίδη που κινδύνεψε, αλλά ο διεθνής γκολκίπερ ήταν πάλι θετικός.

Ο κόσμος περίπου 2000 με 2500 θεατές καταχειροκρότησε τους παίκτες, τον Γιάννη Πετράκη και τους συνεργάτες του για την καλή πορεία στο πρωτάθλημα. Τόσο με την εμφάνιση της ομάδας όσο και με την  αποχώρηση, οι φίλαθλοι όρθιοι χειροκροτούσαν θερμά τους παραπάνω γιατί φέτος τους έκαναν περήφανους μέσα στα γήπεδα. Δεν έλειψε και η ένταση, καθώς μια ομάδα 150-200 ατόμων από τη μικρή σκεπαστή αποδοκίμαζε συνεχώς τον πρόεδρο Γιώργο Χριστοβασίλη με κεντρικό σύνθημα «πούλα – φύγε» ενώ υπήρχαν και απλωμένα πανό τέτοιου περιεχομένου.

Γενικά έγινε καλό παιχνίδι με πολλές φάσεις που ικανοποίησε τους φιλάθλους, ανεξάρτητα αν η έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος έμοιαζε με καλό φαγητό αλλά χωρίς αλάτι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΩΝ ΦΑΣΕΩΝ

4’: Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αν απειλήσουν από αριστερά με τον Ίλιτς, ο οποίος βρήκε τον Ακόστα, που έκανε την κεφαλιά από πλάγια θέση, αλλά εύκολα μπλόκαρε ο Σαράνοφ

16’: Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Η μπάλα πέρασε πάνω από τον Σαράνοφ, ο Ίλιτς προσπάθησε να βρεθεί στην πορεία της, όμως ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη πρόλαβε και έδιωξε

18': Ο Σαράνοφ κρατάει το μηδέν για τους Κρητικούς. Ο Τζημόπουλος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Μανιάς πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σέρβος πορτιέρο με ωραία απόκρουση παραχώρησε το κόρνερ

25’: Ο Κοροβέσης το γέμισμα, ο Ίλιτς αδράνησε και δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με τον Λυκογιάννη να διώχνει

29’: Ωραία ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ίλιτς πήρε την μπάλα, γλίστρισε, ήρθε από πίσω ο Μανιάς έκανε το σουτ υπό την πίεση του Μποέ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

33’: Ξανά απειλούν οι Ηπειρώτες με τον Μανιά. Σουτ έξω από την περιοχή, όμως και πάλι ο Σαράνοφ βλέπει την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του

33’: Κοντά στο 1-0 ο Εργοτέλης. Ο Ναδάλες έκανε το λάθος, ο Γιουσούφ έκλεψε, προσπάθησε να κρεμάσει τον Σαράνοφ, αλλά ο Μιχαήλ σωτήρια έδιωξε προ της γραμμής

34’: Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ίλιτς βρήκε τον Κοροβέση, εκείνος ήταν έτοιμος να σουτάρει με το αριστερό, όμως αυτή τη φορά ο Λουβιόν ήταν αυτός που έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Πολύ γρήγορος ο ρυθμός στους Ζωσιμάδες.

42’ :Ο Ίλιτς στο κόρνερ, ο Μπέριος πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε για λίγο άουτ

46’: Ευκαιρία με το… καλημέρα για τον ΠΑΣ. Φάουλ για τους Ηπειρώτες και γέμισμα με κεφαλιά, ο Τζημόπουλος βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Σαράνοφ, σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια

57': Σουτ του Λυκογιάννη, έδιωξε σε κόρνερ ο Βελλίδης

73’: Σουτ του Χαντί έξω από την περιοχή, αποκρούει ο Βελλίδης και διώχνει σε κόρνερ

75’: Απειλεί και πάλι ο Εργοτέλης. Ο Γιουσούφ έκανε το αριστερό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

79’: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Σαπαλίδης μόνο του, έκανε την κεφαλιά από ιδανική θέση, χωρίς όμως αποτέλεσμα

87’: Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Φάουλ για τους Κρητικούς, ο Γιουσού πήρε την μπάλα, σούταρε και ο Βελλίδης απέκρουσε

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο διαιτητής Δασκαλόπουλος (Κορινθίας) δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Πήγε λίγο να τα χαλάσει στο τέλος αλλά εντάξει δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι Μπέριος, Τζημόπουλος, Βελλίδης, Σαράνοφ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς (76’ Σαπαλίδης), Μιχαήλ, Ακόστα (81’ Κρητικός), Κοροβέσης (70’ Γιάκος), Τσουκαλάς, Ίλιτς, Μπέριος, Τζημόπουλος, Ναδάλες

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Σαράνοφ, Ρέντζας, Λυκογιάννης, Λουβιόν, Πίτσος, Μπόε, Καζναφέρης (57’ Χαλκιαδάκης), Χαντί (87’ Χούλα), Γιουσούφ, Ολαϊτάν, Κούτρης (80’ Γκέντσογλου).

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου πέρασε από τον αγωνιστικό χώρο και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο η ομάδα νέων Κ-17 του ΠΑΣ που τερμάτισε 2η στο βόρειο όμιλο και θα λάβει μέρος στα πλέι οφ αντιμετωπίζοντας τον Ολυμπιακό. Τους παίκτες συνόδευε ο προπονητής Χρήστος Αγγέλης και ο γενικός αρχηγός Γιάννης Δεβελέγκας.
-Από τους δημοσιογράφους που κάλυπταν το παιχνίδι MVP αναδείχθηκε ο Σταύρος Τσουκαλάς. Η απονομή θα γίνει σε άλλη μέρα.