Δευτέρα 28 Ιουλίου 2014

Σπουδαίες εμφανίσεις στο Παγκόσμιο κωπηλασίας

Λαμπρίδης και Χριστομάνος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας κάτω των 23 ετών κατέλαβαν την 5η θέση στον τελικό.

Σπουδαίες εμφανίσεις έκαναν τρεις νεαροί αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας για αθλητές κάτω των 23 ετών που διεξήχθη στο Βαρέζε της Ιταλίας.
Το Βάρεζε μπορεί να μην έφερε μετάλλια στα Γιαννιώτικα «κουπιά», έφερε όμως εξαιρετικά πλασαρίσματα στις πρώτες θέσεις της κατάταξης για τα αγωνίσματά τους. Συγκεκριμένα, η Δίκωπος άνευ με τους Αποστόλη Λαμπρίδη και Κων/νο Χρηστομάνο τερμάτισε στην 5η θέση στον μεγάλο τελικό, ενώ 6η βρέθηκε η βάρκα της νεαρής Γιαννιώτισσας κωπηλάτριας Αμαλίας Τσιάβου, που ήταν στο ίδιο πλήρωμα με την Μαρία Πέργουλη στο Σκιφ ελαφρών βαρών.
Δεύτεροι στον τελικό Β' και 8οι στη γενική κατάταξη του διπλού Σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών ήταν οι Γιάννης Πέτρου και ο αθλητής του Ν.Ο.Ι. Στέφανος Ντούσκος